• +420 461 612 774
  • zs.morasice@tiscali.cz
  • Morašice 27, 569 51 Morašice
  • Den s hlínou

    Den s hlínou ve 4. třídě

    V pondělí 17. dubna jsme měli krásný tvořivý den – Den s hlínou. Připravila ho pro nás paní Vrbicová, maminka spolužáka Šimona. Vše bylo skoro tajné, abychom zažili nějaké překvapení. Sešli jsme se před 8 hodinou a povídali si při čaji a sušenkách. Potom dostal každý z nás kousek hlíny do ruky. Podávali jsme si ji dokola, až jsme společně vytvořili malou lidskou hlavu i s krkem a obličejem. Dalším a těžkým úkolem bylo dojít pro další hlínu. Vzali jsme rýč, lopatky a kbelíky a vypravili jsme se na jedno místo v Morašicích. Ve vykopané jámě jsme uviděli dvě vrstvy půdy. Tmavou jsme znali z přírodovědy a tu červenou jsme odryli a přinesli do školy. Tam nás teprve čekalo něco hodně zajímavého. Část přineseného materiálu jsme smíchali ve velké nádobě s keramickou hlínou. Nešlo to jinak, než si vyhrnout montérky, sundat ponožky a pustit se do toho bosýma nohama za plné podpory ostatních. Mezitím jsme se vždy po dvou střídali u hrnčířského kruhu a točili misku. Ani jsme se nenadáli a byl čas běžet na oběd.  Po obědě nás trochu přemohla únava a tak jsme se vrátili do třídy. Prohlíželi jsme si fotografie Věstonické venuše a Terakotové armády a poznávali tvary různých keramických nádob. Některé jsme se pokusili namalovat za pomocí osy souměrnosti. Zkoumali jsme i částečky půdy pod mikroskopem a pod lupou a opakovali si tak další poznatky z přírodovědy. Třeba o tom, jak vypadá slída nebo z čeho se skládá žula. Nakonec nás čekalo velké finále. Ze směsi, kterou jsme vlastnoručně namíchali, jsme se pokusili vymodelovat sošku ženy. Podařilo se to všem a každá je trochu jiná. Ale je to ta naše Morašická Věstonická venuše.

    D. Kmošková, tř. uč.