• +420 461 612 774
 • zs.morasice@tiscali.cz
 • Morašice 27, 569 51 Morašice
 • Cvokárna 2023

  Cvokárna 2023

  Cvokárna 2023, 21. 6. – 22. 6. 2023

  Jako každý rok i letos byli vybráni v rámci druhého stupně naší školy žáci, kteří úspěšně reprezentovali školu v mnoha soutěžích a olympiádách nejen na úrovni školních kol, okresních kol, ale i kol krajských. Celkem to bylo 20 žáků, kteří se stali součástí Cvokárny 2023. Letošní ročník nesl název: „Po stopách historie…“. První den jsme se vydali autobusem do Luže, cestou jsme se ještě na chvíli zastavili v Litomyšli, kde jsme našli Kameny zmizelých a vysvětlili jsme si, o jaký projekt se jedná. Také jsme se šli podívat, kde kdysi stála Synagoga v Litomyšli. Z Litomyšle jsme jeli do Vysokého Mýta, kde jsme opět měli krátkou zastávku a došli jsme na náměstí, o kterém jsme se dozvěděli, že to je největší čtvercové náměstí v České republice.

  Po příjezdu do Luže nás čekal krátký výstup na hrad Košumberk a plánovaná komentovaná prohlídka. Poté jsme ještě měli možnost se individuálně podívat do lapidária a zastřešeného sálu, kde se konají různá divadelní představení a koncerty. Z hradu jsme se přemístili do Hamzovy léčebny, kde nás čekalo milé překvapení. Právě ve středu se zde konal běh Lužáček, kterého se mnozí z našich žáků zúčastnili. Zároveň zde vystavovalo několik desítek firem své zdravotní pomůcky nebo tu propagovaly pomoc různé neziskové nadace. My jsme si mohli některé pomůcky vyzkoušet a doufám, že si většina z nás uvědomila, že je zdraví to nejdůležitější a že je třeba být opatrný a obezřetný při mnoha aktivitách. Poslední naší zastávkou v Luži byla Synagoga, kde jsme zhlédli krátký dokument a seznámili jsme se s uspořádáním této zajímavé budovy.

  Do Morašic jsme se navrátili kolem půl šesté, zabydleli jsme se v tělocvičně, začali jsme pracovat na miniprojektech a začala bouřka, takže jsme to stihli jen tak tak. Kolem šesté následovala melounová svačinka a kolem sedmé, když přestalo pršet, jsme šli na naše školní hřiště opékat špekáčky. Nesměla chybět ani kulturní vložka s kytarou a zpěvem. Přespali jsme v tělocvičně, ráno nás čekala venkovní snídaně a po osmé hodině jsme vyrazili pěšky do Dolního Újezda.

  Zde nás čekalo několik zastávek. První zastávkou bylo Muzeum vesnice, kde nás provázel velmi milý průvodce, který mnoho pamatoval a předal nám zajímavé informace. Poté jsme navštívili místní školu a seznámili jsme se s celou rozsáhlou budovou. A na konec jsme si prohlédli i místní kostel sv. Martina. Odměnou nám byl chutný oběd v Hostinci U Řeky, odkud jsme se opět v vraceli pěšky do Morašic. Počasí nám celé dva dny přálo, žáci byli šikovní, program nabitý a zážitků víc než dost. Tak příští rok opět na shledanou…

  Mgr. Andrea Dušková