• +420 461 612 774
 • zs.morasice@tiscali.cz
 • Morašice 27, 569 51 Morašice
 • Čertovské hrátky

  Čerti v Morašicích

  V jedné nemalé a nedaleké vesničce, oznámil kalendář blížící se pátý prosinec. No, on ho oznámil ve všech nemalých a nedalekých vesnicích a městech. Pro nás je ale důležité, co se odehrálo zde v Morašicích.

  Tak ten blížící se pátý prosinec pro někoho znamenal chystání Mikulášských balíčků, pro ty menší možná obavy, přemýšlení o svém celoročním chování, popřípadě filosofování, zda Mikuláš se svými pomocníky rozezná lhaní a snad se i některý z těch menších človíčků těšil, protože to přeci jen může být zábava.  Pro žáky deváté třídy Morašické základní školy byl tento čas ve znamení příprav na tento den, kdy si připravili rozmanité kostýmy čertů, andělů a Mikuláše. Jejich třídu přeměnili v uvěřitelné peklo obsahující vězení pro hříšníky, trůn Luciferky, kamna a jeden kout byl nebeský, to aby hříšníci měli naději.

  Pátý prosinec se rychle dostavil a vše mohlo začít. Ve škole máme krásný zvyk, kdy se žáci všech tříd setkají na chodbě, zazpívají si koledy a zapálí se další svíčka na adventním věnci. Tentokrát ji zapálil jeden z andílků deváté třídy a po tomto setkání mohl čertovský den začít.

  Jistě si říkáte, jestli převlečení deváťáci dostali děti do pekla – ano, dostali, protože Mikuláš s čerty a anděly pokaždé navštívili danou třídu, zeptali se, zda byly děti hodné a i přesto, že v každé třídě byly děti dle vlastních výpovědí hodné, pozvali je čerti do pekla na posouzení. Děti se z pekla dostaly, pokud splnily čertovské úkoly a ještě si odnesly Mikulášskou nadílku v podobě výborných perníčků, které upekli žáci deváté třídy.

  Nesmím ještě zapomenout, že čerti s Mikulášem a anděly navštívili školku. Děti dostaly také Mikulášskou nadílku, nejen za převažující nezlobení, ale také za krásnou básničku a písničku.

  Děkujme tedy všem dětem, že v pekle mají ještě dost místa a dopřejme všem andělům, čertům a Mikulášům zas na rok odpočinek.

  Anna Leksová, ZŠ Morašice