• +420 461 612 774
 • zs.morasice@tiscali.cz
 • Morašice 27, 569 51 Morašice
 • Branný den

  Žáci Masarykovy Základní školy Morašice u Litomyšle si 24. dubna mohli v rámci projektového dne „Přípravy občanů k obraně státu“ vyzkoušet za podpory vojáků z Krajského vojenského velitelství Pardubice střelbu ze vzduchovky na cíl, základy první pomoci nebo se dozvěděli, jak přežít v přírodě. Díky podpoře orientačního klubu OK Lokomotiva Pardubice si také vyzkoušeli takový malý orientační běh.

  Tento den si děti mohly popovídat s vojáky o tom, jaké to je být profesionálním vojákem a vyzkoušet si určité dovednosti, které by měl takový profesionál umět. Zároveň si mohly zopakovat, jak se správně zachovat v krizových situacích. Naučné a zábavné dopoledne přijeli podpořit i vojáci z Vojenské hasičské jednotky z Týniště nad Orlicí, kteří dětem představili zásahový a velitelský vůz včetně vybavení jednotky jako je zásahový a protichemický oblek, oblek proti sálavému teplu, dýchací přístroj, transportní nosítka a speciální motorové pily. Vojáci žákům vysvětlili, jaká je náplň jejich práce.

  Nechyběla zde ani klasická disciplína střelba ze vzduchovky na terč, kterou zabezpečovali vojáci z Centra zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč. Děti na tomto stanovišti měly jedinečnou příležitost se pobavit s vojákem v aktivní záloze z pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice, který jim vysvětlil rozdíl mezi vojákem z povolání a aktivním záložníkem.

  Během programu se všichni žáci vyzkoušeli, jak správně poskytnout první pomoc s využitím kardio-pulmonární resuscitace formou nepřímé masáže srdce. Připomněli si tak, že jakákoliv první pomoc podaná včas a správně může zachránit lidský život. Je to sice dřina, ale alespoň si každé z dětí vyzkoušelo, že i fyzická zdatnost dokáže být užitečná k poskytnutí první pomoci.

  Jak se správně a rychle orientovat v terénu připravil pro děti na jednom ze stanovišť předseda klubu OK Lokomotiva Pardubice. Každé třídě zorganizoval malý orientační závod okolo školy. Při závodě děti hledaly kontrolní body v přesně stanoveném pořadí, které měly zakreslené na mapě. Cílem bylo tyto kontrolní body oběhnout v co nejkratším časovém úseku.

  kp. Kembická