Branný den
Ve středu 20.10. se na naší škole uskutečnil Den ochrany člověka za mimořádných událostí, který spíše nazýváme Branným dnem. Den jsme zahájili vyhlášením poplachu a následnou evakuací. Opuštění areálu školy proběhlo organizovaně a v celkem slušném čase.
Vlastní branný den na 1. a 2. stupni proběhl s drobnými rozdíly. Žáci 1. stupně mohli na několika stanovištích, umístěných na hřišti a v jeho nejbližším okolí, postupně plnit úkoly z oblasti první pomoci, dopravní výchovy, topografie, přírodovědy a fyzické zdatnosti. Na každém z nich se nejprve dozvěděli, jak se mají chovat za mimořádných situací. Poté následovala na jednotlivých stanovištích soutěž, při které se zdolávali připravené atrakce. Takže se bavili a učili současně.
Žáci 2. stupně během chladného středečního dopoledne plnili úkoly, které pro ně byly připraveny v terénu a v prostorách školy. Ve čtyřčlenných nebo tříčlenných družstvech postupně vyráželi na 4 km dlouhou trať, kde na ně čekalo šest zastávek s připravenými aktivitami. Největší ohlas měla aktivita s názvem „minové pole“, tj. úkol kdy musel jeden z týmu, navigovaný druhým, projít danou trať vytyčenou ve čtvercové síti, a další stanoviště, kde si mohli vyzkoušet práci s ručním hasícím přístrojem. Na dalších stanovištích si vyzkoušeli své dovednosti v hodu granátem na cíl a svoje schopnosti při ošetření raněného a jeho transportu, dozvěděli se, co patří do evakuačního zavazadla a jaké improvizované prostředky protichemické ochrany lze použít.
Ve škole bylo pro žáky připraveno dvanáct aktivit, při jejichž plnění si mohli doplnit znalosti o tom, jak se zachovat při autonehodě nebo dalších nečekaných mimořádných událostech, kam volat, co v dané situaci dělat. Sportovní disciplíny byly zastoupeny překážkovou dráhou a trochu i úkolem, kdy v prostorách školy měli vyhledávat umístění hasících přístrojů, určit jejich typ a použití. Znalost okolí si ověřili při práci s mapou, na které doplňovali názvy okolních obcí. K oblíbeným aktivitám patřilo určování topografický značek nebo luštění zašifrovaných zpráv v morseovce nebo pomocí tzv. polského kříže.
Děkujeme za pomoc a spolupráci panu Karlu Rajmanovi a panu Josefu Karlíkovi, na „požárním“ stanovišti a paní Jaroslavě Roškové za otevření bufetu, kam jsme se chodili zahřát.
Mgr. Iveta Nováková a Bc. Helena Adamská