• +420 461 612 774
 • zs.morasice@tiscali.cz
 • Morašice 27, 569 51 Morašice
 • Kalendář událostí

  Stávka 27.11.2023

  • Datum a čas:
   • Listopad 20, 2023

  Vážení rodiče,

  vzhledem k připravovaným krokům Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, které dopadnou negativně na rozpočet i na organizaci škol a zhorší tak podmínky pro vzdělávání, zapojí se i naše morašická škola do jednodenní výstražné stávky svolané ČMKOS na 27.11.2023.
  Pokud ke stávce dojde, tedy nedohodnou-li se lídři na přijatelných podmínkách pro školství, bude škola v tento den zcela uzavřena.

  Rád bych vysvětlil důvody připojení ke stávce na některých příkladech, které se dotýkají naší školy.

  Snížení PHmax (financování hodin výuky)
  – v naší škole se projeví seškrtáním celkem 14 vyučovacích hodin
  – znamená to, že musíme rušit dělení tříd pro výuku jazyků nebo přestat samostatně vyučovat hlavní předměty ve třídě spojující kvůli nízkému počtu žáků dva ročníky

  Asistenti pedagoga mají být přiděleni plošně podle počtu žáků/tříd, ne podle skutečných potřeb školy
  – na školách roky budovaný systém péče o jakkoli znevýhodněné děti máme zahodit a bude nahrazen schematickým přidělováním asistentů pedagoga

  Nejvíc se šetření dotkne profesí nepedagogů, kteří nyní mají ve školách nejnižší tabulkové platy. Už nyní je obtížné udržet spolehlivé uklízečky, školnice … A co teprve po šetření na jejich platech?

  Na pomůcky a školení mají školy v současnosti asi polovinu toho, co dostávaly před dvěma lety. Opravdu je růst vzdělanosti a školství stále prioritou? Nutnou podmínkou rozvoje země určitě ano.

  Dlouhodobě připravovaná Strategie 2030+ měla školám umožnit vzdělávání zaměřené na osobnost žáka a rozvoj jeho kompetencí, ale byla odsunuta z roku 2024 (zatím) na rok 2027.
  – Kompetence je termín užívaný v různých významech, obvykle však označuje rozsah určité působnosti, činnosti, oprávnění a povinností. Synonyma ke slovu kompetence jsou schopnost, kapacita, dovednost, účinnost…

  PS: Víte, že za pouhé dva roky ke dni výstražné stávky je ve funkci čtvrtý ministr?

  Vážení rodiče, usilujeme o co nejlepší vzdělávání našich žáků, vašich dětí. Některé okolnosti ovlivňující podmínky pro takovou péči ale sami nezměníme. Proto se zaměstnanci naší školy připojili k mnoha dalším zapojeným do výstražné jednodenní stávky.

  Omlouvám se vám za případné komplikace způsobené uzavřením školy 27.11.2023, ale současně věřím, že rozumíte důvodům, proč se zaměstnanci naší školy přidali k jednotnému hlasu, který se ze škol tento den ozve.

  Mgr. Miloš Krejčí
  ředitel

  Masarykova základní škola Morašice, okres Svitavy
  569 51 Morašice 27

   

   

  Join event

  2023-11-20 2023-11-20 Europe/Prague Stávka 27.11.2023 zapojení školy Not indicated
  Add to Calendar
  You already has been joined the event.
  ×
  Thank you! You joined the event.
  ×