• +420 461 612 774
  • zs.morasice@tiscali.cz
  • Morašice 27, 569 51 Morašice
  • Aktuality

    Římské číslice ve výuce

    Ve dnech 19. a 20. května jsme v VI. třídě v hodinách dějepisu navázali na odkaz, který nám zanechali staří Římané. Zopakovali jsme si římské číslice pomocí sirek. Každý žáček dostal hrst sirek a měl napsat římskými číslicemi celé své datum narození. Poté si všichni do sešitu napsali jména spolužáků a postupně se snažili rozluštit jejich data narození. Na konci jsme si vše zkontrolovali a daný žák správnost potvrdil či vyvrátil. Druhý den jsme se přesunuli k místnímu kostelu, v jehož okolí bylo 22 stanovišť s římskými letopočty. Snažili jsme se je rozluštit, někdy to byl pro některé jedince oříšek, ale myslím, že jsme si to užili a hlavně si zopakovali: Lev couvá do manéže, Levná cibule-drahé maso, Ivan vedl Xénii lesní cestou do města…

    Devátá třída nejen vyluštila letopočty, ale ještě je musela přiřadit k dané události a stručně je charakterizovat (1918, 1938, 1939, 1945, 1968, 1989, 1993 apod.)                                              Mgr. A.Dušková