• +420 461 612 774
 • zs.morasice@tiscali.cz
 • Morašice 27, 569 51 Morašice
 • Aktuality

  projektový den – My máme rádi Česko

  Projektový den  My máme rádi Česko

  Bylo ráno 22. října.  Normálně bych vstávala o půl sedmé, ale dnes mě budík vzbudil už v pět hodin. Proč? Protože se naše škola právě dnes rozhodla oslavit 100 let od vzniku Československa. Společně s oslavou byl naplánován i tradiční recesní den se stejným zaměřením.

  Každý žák si na sebe musel vzít buď bílé, nebo červené oblečení podle toho, do jaké skupiny patřil. Připomínají vám něco pojmy „bílý a červený tým“? Zřejmě ano, protože se objevily ve známém televizním pořadu Máme rádi Česko. Pokud tento pořad znáte, určitě víte, že tam jsou nějací soutěžící. Na to jsme také mysleli, a tak se z  5. – 9. ročníku vybrali dva zástupci, kteří šli soutěžit – jeden za bílé, druhý za červené. Mezi bílé soutěžící jsem patřila i já. Ale to stále není důvod, proč jsem vstávala tak brzo. Důvodem je, že jsem měla za úkol ráno kontrolovat, jestli žáci přicházejí nejen v příslušném tričku, ale i s doplňkem v barvách české vlajky.

  Součástí každého recesního dne v naší škole je vždy focení – celá škola udělá dohromady nějaký obrazec a ten se shora z okna krásně vyfotí. Ani letos jsme nemohli udělat výjimku, a tak vás nepřekvapí, že obrazcem byla naše tříbarevná česká vlajka. Červený tým tvořil červenou část vlajky, bílý část bílou a  zaměstnanci školy v modrém vyplnili modrý klín.

  Jak už jsem říkala, oslava dále probíhala formou televizní soutěže My máme rádi Česko. Takže v úkolech pro soutěžící nemohla chybět např. slepá mapa, malování českých přísloví, odhady polohy českých měst na mapě apod. Samozřejmě jsme neměli tu samou techniku, jako mají v televizi, museli jsme proto trochu improvizovat. Místo ukázky filmu byl úryvek z knížky, místo kola štěstí byly kostky apod. Moderátory celé soutěže byli bývalí žáci naší školy Karel a Veronika.

  No, a co by byla televize bez reklam? Ani tady to nebylo výjimkou. Dramatický kroužek si připravil pár dobových reklam. Mohli jste zhlédnout reklamu na různé přípravky na růst a pěstění vlasů, vousů, na dýmku, zapalovač, básnickou sbírku Piviáda, prací stroj, či dokonce na podprsenku. Reklamy ale nebyly jedinými vsuvkami v soutěži. Velmi zajímavé vystoupení si připravili žáci 9. ročníku se svojí módní přehlídkou oblečení a doplňků z doby první republiky. Rovněž deváťáci také zacvičili jako sokolové.

  Zdá se vám toho už moc? Náš program stále nekončí… Pokračujeme sázením lípy, našeho státního stromu. Pod kořeny stromu jsme vložili časovou schránku. Jejím obsahem byla poselství a přání naší republice. Sice je naše lípa zatím vysoká asi metr, ale věříme, že z ní jednou vyroste mohutný strom.

  Po obědě se v tělocvičně naší školy, která mimochodem málem nebyla k poznání, sešli rodiče. Pro ně byl připraven program trochu kratší. Děvčata z 9. třídy jim vylíčila průběh celého slavnostního dopoledne, pěvecký sbor zazpíval píseň Chválím tě, země má. Sokolové rovněž předvedli své cvičení a zopakovaly se všechny staré reklamy. Děti z prvního stupně přispěly také svými malými vystoupeními a třešničkou na dortu byla, již zmíněná, módní přehlídka žáků 9. třídy. Poté se rodiče odebrali do tříd svých ratolestí, kde se konaly třídní schůzky.

  Tímto den opravdu končí. Podle mého názoru se to velmi povedlo a všem líbilo.

  Kamila Kusá, 9. ročník